اسوه های هدایت

 

 

چگونه عمر هزار ساله حضرت مهدى ‏عليه السلام را باور كنيم؟

چگونه عمر هزار ساله و پس از آن ظهور در قيافه چهل ساله حضرت مهدى ‏عليه السلام را باور كنيم؟

معمولاً موى ابرو و مژه در صورت ما ده‏ها سال ثابت است و هيچ رشدى ندارد، در حالى كه موى سر و صورت در كنار آن هر لحظه در حال رشد و تغيير و تحوّل است. هر دو از يك پوست و گوشت و خون و غذا و اكسيژن تغذيه مى‏كنند، امّا خداوند قادر اراده كرده است كه يك مو ثابت و در كنار آن موى ديگر متغيّر باشد.
علاوه بر آنكه هيچ دليل عقلى و نقلى و تجربى بر محدوديّت عمر انسان نداريم. عمر مانند حركت است و تندى يا كندى حركت مرز ندارد، همان گونه كه نور محدوديّت ندارد. خداوند در قرآن، عمر هزار ساله را براى حضرت نوح و خواب سيصد ساله را براى اصحاب كهف مطرح كرده است.

كتاب تمثيلات (تأليف حجة الاسلام والمسلمين قرائتي)

 
معناى انتظار امام زمان عليه السلام چيست؟

معناى انتظار امام زمان عليه السلام چيست؟ آيا به معناى سكوت و بى‏ تفاوتى در برابر ظلم و فساد است؟

ما هر شب منتظر طلوع خورشيد فردا هستيم، امّا معناى انتظار خورشيد آن نيست كه دست روى دست بگذاريم و تا صبح در تاريكى به سر بريم، بلكه هر كس اتاق خود را روشن مى‏كند.
ما در زمستان منتظر فرارسيدن تابستان هستيم، ولى انتظار تابستان به آن معنا نيست كه در زمستان بلرزيم و اتاق خود را گرم نكنيم.
در زمان غيبت امام زمان عليه السلام نيز بايد به مقدار توانِ خود با ظلم مبارزه كنيم و در صدد اصلاح خود و جامعه برآييم. در روايات مى‏خوانيم: «أفضلُ الاعمال اِنتظارُ الفَرج»(بحار، ج 75، ص 208.) بهترين عمل، انتظار آمدن حضرت مهدى عليه السلام است.
بر اساس اين حديث، انتظار، حالت نيست، بلكه عمل است: «افضل الاعمال» بنابراين، منتظران واقعى بايد اهل‏عمل باشند. منتظران مصلِح بايد خود صالح باشند، كسى كه منتظر مهمان است در خانه آرام نمى‏نشيند.
وظيفه مردم در زمان غيبت، خودسازى و امر به معروف و دعوت به حق و آگاه سازى ديگران است.

كتاب تمثيلات (تأليف حجة الاسلام والمسلمين قرائتي)

 


 

قرآن آنلاين

آمار بازديدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز109
mod_vvisit_counterاین ماه1082
mod_vvisit_counterکل بازدیدها640782