اسوه های هدایت

 

 

معرفی و بررسی کتاب شناسی توصیفی-آماری اثرآفرینان جهرم

معرفی و بررسی کتاب شناسی توصیفی-آماری اثرآفرینان جهرم

در دهه ی سوم پس از انقلاب اسلامی(1380 -1389)

 

فاطمه تسلیم جهرمی

چکیده

جهرم یکی از شهرهای فعال فرهنگی و علمی به شمار می‌آید. در این راستا میزان کتب تألیفی در سطح شهرستان نیز می‌تواند یکی از شاخص‌های مهم در شناخت رشد و پیشرفت باشد.

این پژوهش به بررسی آثار تألیف شده و در دست انتشار از مؤلفان جهرمی می‌پردازد؛ به این صورت که ضمن معرفی نویسندگان و شاعران جهرمی یا ساکن جهرم و آثار ایشان طی سال های1380 تا 1389 برابر ضوابط اعلام شده در روش تحقیق و جامعه‌ی آماری آثار ایشان، طبقه بندی می‌شود. هدف از این تحقیق بررسی کتاب شناسی توصیفی و آماری اشخاص و آثار می‌باشد.

روش تحقیق نیز بر اساس منابع کتابخانه‌ای، الکترونیک و پژوهش های میدانی بوده است.

کلیدواژه: جهرم، نویسندگان، کتاب شناسی، دهه80.

ادامه مطلب...
 
نگاهی تحلیلی به شعارهای مردم جهرم در انقلاب اسلامی

نگاهی تحلیلی به

شعارهای مردم جهرم در انقلاب اسلامی

 

حیدرعلی میمنه

مجتبی حمایت خواه

چکیده

یکی از مهم‌ترین منابع بررسی اهداف و بنیان‌های انقلاب‌ها، شعارهایی است که مردم انقلابی جوامع سر می‌دهند. با بررسی چنین شعارهایی است که تا حدود زیادی می‌توان به علل مخالفت انقلابیون با وضعیت موجود قبل از انقلاب، شیوه‌های مبارزاتی مردم و در نهایت به اهداف آنان پس از پیروزی پی برد. به همین دلیل اگر از شعارهای یک انقلاب به عنوان شناسنامه آن یاد کنیم به بیراهه نرفته‌ایم، چرا که شعارها، اسناد بی بدیل مطالعه‌ی روند انقلاب به شمار می‌روند.

بررسی و تحلیل شعارهای انقلابی مردم شهرستان جهرم در جریان مبارزاتشان برای پیروزی انقلاب اسلامی، که موضوع این مقاله است، هم اهداف و خط مشی های مردم جهرم در جریان انقلاب اسلامی را بیان می‌دارد و هم بیانگر میزان هماهنگی و همراهی آنان با جریان اصلی انقلاب است.

در این پژوهش از روش تحلیل محتوا که به بررسی و مطالعه اسناد و پیام‌های آن می‌پردازد، برای تحلیل شعارهایی که مردم جهرم در مسیر انقلاب اسلامی فریاد می‌زدند، استفاده شده است. یافته ها نشان می‌دهد که درصد بیشتری از شعارها، محتوایی مبنی بر حمایت از رهبری حضرت امام خمینی (ره) داشته است.

کلیدواژه: انقلاب اسلامی، شعارهای انقلابی، جهرم.

ادامه مطلب...
 
زندگی نامه 11 شهید انقلاب شهرستان جهرم

زندگی نامه 11 شهید انقلاب شهرستان جهرم

مجید رضا جهان مهین

چکیده

نازم به جهرم و نخیل و صفای آن
 

 

هم مردم غیور و صبور و شجاع آن
 

 

انقلاب اسلامی شهرستان جهرم با دلاور مردی های مردم انقلابی آن به صورت ماندگار در صحیفه­ی انقلاب اسلامی ایران ثبت شده است و آن هم به خاطر وجود و حضور شخصیت های برجسته روحانی همچون آیت الله العظمی حاج سید عبدالحسین نجفی لاری (ره) و حجت الاسلام و المسلمین آیت الله آقا سید اسدالله (حق شناس) موسوی اصفهانی (ره) از مشروطه خواهان و حاضران در جریان به توپ بستن مجلس  و شخصیت های روحانی سترگی چون آیت الله حاج سید ابراهیم حق شناس جهرمی (ره) و آیت الله حاج سید حسین آیت اللهی (ره) و بیت شریف این دو خاندان مذهبی و معنوی و یکی از بهترین شاگردان  حضرت امام خمینی ـ رحمت الله علیه ـ  حضرت آیت الله حاج شیخ حسین شب زنده دار جهرمی ـ دامت برکاته ـ مردم دلاور این سامان را این گونه تربیت نمود که برای به دست آوردن استقلال خود از شهادت، ترس و باکی نداشته باشند. شهرستان جهرم که یکی از دوازده شهر حکومت نظامی است برخود می بالد که در دوران انقلاب شهدایی را تقدیم نموده که آن شهدا به همراه زندگی نامه در این مقاله معرفی شده‌اند.

کلید واژه ها : انقلاب اسلامی، جهرم، شهید، شهادت، رژیم پهلوی.

ادامه مطلب...
 
بررسي اوضاع سياسي، اجتماعي، اقتصادي و اداري جهرم در زمان پهلوي اول (رضاشاه)

بررسي اوضاع سياسي، اجتماعي، اقتصادي و اداري جهرم

در زمان پهلوي اول (رضاشاه)

وحید کارگر جهرمی

 

چکیده

جهرم در جنوب استان فارس قرار دارد و با قدمتی بیش از 2500 سال یکی از شهرهای تاریخی ایران به شمار می آید. این شهر نقش مهمی در سیر تحولات تاریخ معاصر ایران داشته است. پژوهش حاضر با هدف بررسی اوضاع سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و اداری جهرم در دوره رضا شاه صورت پذیرفته است. لذا مهمترین مسأله پژوهش نیز پرداختن به همین موضوع است. روشی که در این پژوهش به کار رفته است روش تاریخی می باشد که ضمن استفاده از منابع و مأخذ کتابخانه ای، از اسناد و مدارک و همچنین تحقیقات میدانی استفاده شده است. یافته­های اساسی پژوهش بیانگر آن است که با شروع دوره رضا شاهی در سال 1304 هجری شمسی تحولاتی در اوضاع سیاسی، اجتماعی، اداری و اقتصادی جهرم به وجود آمد. مردم جهرم در این زمان در برابر سیاست­های غیر اسلامی رضا شاه به مبارزه برخواستند و به عنوان طلایه داران مقاومت مردم ایران در برابر سیاست های رژیم پهلوی اول پیش قدم شدند.

کلید واژه ها: جهرم، رضا شاه، متحدالشکل شدن لباس، تاسیس ادارات، مذهب زدایی

ادامه مطلب...
 
بررسی تاثیرقشر بندی اجتماعی بر میزان دین داری جوانان

بررسی تاثیرقشر بندی اجتماعی بر میزان دین داری جوانان

دکتر علی رضا خدامی

دکتر مجید رضا کریمی

چکیده

اهمیت به آموزه های دینی نزد جوانان و تحقیقات متفاوت و گوناگون و گاه متناقض در مورد توجه جوانان به سرمایه ی دینی و میزان دینداری آنها، ما را بر آن داشت تا در این مورد از یک سو در صدد سنجش و  اندازه گیری میزان دین داری دانشجویان و ابعاد مختلف آن باشیم و از جهتی دیگر تاثیر قشربندی اجتماعی، بر میزان دین داری و ابعاد آن، مورد واکاوی قرار دهیم. مدل تحقیقاتی بومی شده‌ی گلاک و استارک بوده است. پایایی ابزار تحقیق مورد استفاده، روش پیمایش و ابزار گردآوری داده ها، پرسش نامه بر اساس طیف لیکرت بوده است.

پایایی ابزار تحقیق از طریق آلفای کرونباخ معادل90% محاسبه شده است. حجم نمونه، 200 نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد واحد جهرم در سال 88 بوده است که به روش طبقه‌ای متناسب، انتخاب شده‌اند. یافته های این پژوهش نشان می‌دهد که میزان دین داری در بین دانشجویان به طور کلی بالا می‌باشد. در ابعاد اعتقادی، مناسکی، تجربی و پیامدی دین داری تفاوت وجود دارد، چنان که در بُعد اعتقادی، عمدتاً قوی و در بعد پیامدی نسبت به ابعاد دیگر دین داری ضعیف تر می‌باشند. بین قشربندی اجتماعی و بعد اعتقادی رابطه‌ی معناداری مشاهده نگردیده که این موضوع به دلیل قوت این بعد در اقشار مختلف می باشد ولی بین قشربندی و ابعاد دیگر مناسکی، تجربی، فکری و پیامدی رابطه ی قوی، منفی  و معنادار مشاهده گردیده است.

کلیدواژه: میزان دین داری، بعد اعتقادی، بعد مناسکی، بعد فکری، قشربندی اجتماعی.

ادامه مطلب...
 
<< شروع < قبلی 1 2 3 بعدی > انتها >>

صفحه 2 از 3
 

قرآن آنلاين

آمار بازديدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز93
mod_vvisit_counterاین ماه3067
mod_vvisit_counterکل بازدیدها666339