اسوه های هدایت

 

 

حجه الاسلام والمسلمین مرحوم آقای حاج شیخ محمد نمازی

شرحی نه چندان طولانی از زندگی حضرت حجه الاسلام والمسلمین مرحوم آقای حاج شیخ محمد نمازی طاب ثراه

استاد ارجمند عالم عامل حضرت حجه الاسلام و المسلمین جناب آقای حاج شیخ محمد نمازی رحمت الله علیه از علماء بزرگ و مدرسین حوزه علمیه جهرم بودند که سالیان طولانی به تدریس علوم دینی در مدرسه علمیه زمانیه معروف به مدرسه خان اشتغال داشتند و بسیاری از فضلا و محصلین از خرمن دانش ایشان استفاده نموده اند و افتخار شاگردی ایشان را دارند. مرحوم آقای حاجی نمازی در کار تدریس بسیار جدی بودند صبحگاهان قبل از همه به مدرسه تشریف می آوردند و تا دقایقی قبل از ظهر که وقت نماز جماعت می رسید به تدریس مشغول بود.

مرحوم آقای حاج نمازی بسیار خوش اخلاق و خوش رو و با نشاط و مردم خواه بود هیچگونه خشونت و تندی نداشت از جمله کارهای پسندیده ایشان که زیاد دیده می شد اصلاح ذات البین و رفع مرافعات و مشاجرات بود که مردم به حضورشان می آمدند و تقاضای رسیدگی می نمودند و ایشان اختلافات را به نحو احسن خاتمه می داد محضرشان گاهی به صورت محکمه قضا در می آمد و آن قدر مردم به ایشان اعتماد و اطمینان و اخلاص داشتند که هرچه می گفتند و نظریه می دادند تسلیم می شدند گاهی متشکّیین با سر و صدا و قیافه های گرفته و درهم می آمدند و با خوشروئی که بیانگر رضایت آنها از حل اختلافات بود مدرسه را ترک می کردند. همه این امور مبیّن ایمان و ارادت مردم نسبت به روحانیون بود. مرحوم آقای حاجی نمازی گذشته از تدریس علوم دینی و حل اختلافات مردمی در مسجد حاج محمد حسین بازار جهرم اقامه جماعت می نمودند در ماه محرم و صفر برای رفتن به منبر در منازل و مساجد از ایشان دعوت به عمل می آمد و ایشان با خوشروئی دعوتها را اجابت می کردند. و با فرمایشاتشان مردم را بهره مند می نمودند. مرحوم آقای حاجی نمازی از گرفتن سهم امام و صدقات و نذورات پرهیز داشتند و گاهی برای اداره زندگی و رفع نواقصات مادی به کارهای یدوی می پرداخت و از این راه مقداری از نابسامانیهای مادی را جبران می نمود.

مرحوم آقای حاجی نمازی مردی بسیار رئوف و مهربان بود. این جانب چندین سال از صبح تا ظهر در خدمتشان بودم گاهی از ایشان خشونت و تندی ندیدم فقید خلد آشیان با کمال تأسف و تأثر در روز هشت رمضان المبارک سال هزار و چهارصد و پنج هجری قمری مطابق با هشت خرداد ماه هزار و سیصد و شصت و چهار هجری شمسی جهان فانی را بدرود گفت و در قبرستان معروف به فردوس در جهرم دفن گردید. رضوان الله تعالی علیه بر سنگ قبرش این کلمات مکتوبست هذا المرقد الشریف للعالم العامل و الفاضل الکامل حجه الاسلام و المسلمین الحاج شیخ محمد نمازی قدس سره الشریف و قد ارتحل الی دارالبقا و جوار رحمه ربه الغفور الودود فی الیوم الثامن من شهر رمضان المبارک سنه خمس و اربعماه بعد الالف من الهجره البنویه و کان ذالک موافقاً مع 8 خرداد 1364 هجر یشمسی رحمت الله تعالی علیه.

 
 

قرآن آنلاين

آمار بازديدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز311
mod_vvisit_counterاین ماه5668
mod_vvisit_counterکل بازدیدها654759