اسوه های هدایت

 

 

حجه الاسلام و المسلمین آقای سید ابوالقاسم شفیعی لاری

شرح حال کوتاهی از فقید سعید مرحوم حجه الاسلام و المسلمین آقای سید ابوالقاسم شفیعی لاری

دانشمند محترم و خطیب مکرم حضرت حجه الاسلام و المسلمین مرحوم آقای سید ابوالقاسم شفیعی قدس سره فرزند فردوس جایگاه مرحوم آقای سید محمد علی لاری روحانی با صفا و صمیمی که هرچه پیش رویم جای خالی ایشان را مخصوصاً بیشتر لمس می کنیم روحانی بزرگواری که به جرأت می توانم بگویم با همه مزیتهایی که داشت رائحه ای از منیت و خودخواهی از او استشمام نمی شد. جناب آقای شفیعی از جهت اخلاق شخصی مرد کم نظیری بود که در ستودگی صفات و نیکی اخلاق گوی سبقت را از بسیاری ربوده بود.

مرحوم آقای شفیعی به واسطه چهره بشاش و روح نجیب و مهربانی که داشت خیلی جذّاب و گیرا و به اصطلاح زمان تو دل برو بود دوست و دشمن، خودی و بیگانه معاشرت با او را دوست می داشتند و از مصاحبتش لذت می بردند و قلباً از او خوششان می آمد. فقید سعید تحصیلات خود را طبق فرموده خودشان در شیراز از محضر حضرت آیت الله آقای حاج سید محمد حسینی قدس سره مدرس عالیقدر و پرهیزگار مدرسه علمیه مقیمیه و امام جماعت مسجد خیرات واقع در خیابان خیام شیراز استفاده نمود، و در قم از محضر سایر اساتید که از آنها اسمی نبردند بهره مند شدند و در جهرم با فقیده سعیده علویه مکرمه حاجیه حوریه بیگم آیت اللهی صبیّه حضرت آیت الله آقای سید علی اکبر آیت اللهی (مرحوم آقای آقاعلی) پیشوای روحانی مردم جهرم ازدواج کردند و در جهرم مقیم و ساکن گردیدند و در محله کوشکک در مسجد امام حسین (ع) اقامه جماعت داشتند. مرحوم آقای شفیعی خطیبی توانا و گوینده ای صاحب نظر در امور تربیتی بودند که نظریه هایشان مورد تأیید بسیاری از علمای بزرگ قرار می گرفت. ایام کوتاهی هم فقید سعید در شیراز توقف داشتند که در آن ایام هم خیلی را مجذوب خویش ساخته بود و مورد توجه قرار گرفته بودند.

مرحوم آقای شفیعی مدّت زیادی را به کسالت و بیماری گذراند و روی بیماریها هم که چندان حاد نبودند حساسیّت نشان می داد و در شیراز مرتب به اطباء مراجعه می نمودند و دستوراتی برای درمان به ایشان می دادند و مو به مو سفارش پزشکان را برای بازگشت سلامتی خویش اجراء می نمود ولی علاج ها مؤثر نیافتاد و دست توانای تقدیر نیروی تدبیر را مغلوب و مقهور نمود و معظم له در روز چهارم ربیع الاول سنه هزار و چهارصد هجری قمری برابر با دوم دیماه هزار و سیصد و پنجاه و هشت هجری شمسی چشم از جهان فرو بست و روحش به شاخسار چنان پرواز کرد و قلب همه را مخصوصاً دوستان و به ویژه نگارنده این سطور را سوزاند. رضوان الهی بر او باد یادش گرامی و ذکرش جاویدان باد فقید سعید را در محل اقامه نماز جماعتش مسجد امام حسین در کوی کوشکک دفن کردند.

بر سنگ لوح قبرش این عبارات نگاشته شده:

السیّد ابوالقاسم شفیعی این مرحوم السیّد محمّد علیّ اللاری أَعرَض عَن هذه النشأه الفانیه و لم یَبلغُ الخمسین مِن عُمرِه فی رابع مِن شهر ربیع الاول سنه 1400 من الهجره 4 ربیع الاول سنه 1400 هجری 2 دیماه 1358 هجری شمسی

فرزندان مرحوم حجه الاسلام والمسلمین آقای شفیعی رحمت الله علیه

از مرحوم آقای شفیعی یک فرزند دختر به جا مانده است که به حمدالله در قید حیاتند.

 

 
 

قرآن آنلاين

آمار بازديدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز104
mod_vvisit_counterاین ماه11902
mod_vvisit_counterکل بازدیدها600154