اسوه های هدایت

 

 

بخش کوهک

 

بخش کوهک Kuhak

حدود و مساحت- این بخش محدود است از شمال به دهستان کردیان، از جنوب به کوه البرز و از مشرق به گردنه ی بزن و دهستان حاجی آباد و ایزدخواست داراب، و از مغرب به شهرستان فیروزآباد، مساحت آن قریب 87/794 کیلومتر مربع است.

آب و هوا- آب و هوای این بخش به علت اختلاف زمین های آن متفاوت است.

به طوری که آب و هوای قراء جلگاه نظیر خود شهر جهرم تا حدودی ملایم و معتدل است. بالعکس، دهستان دارای آب و هوائی بسیار ناسالم و گرم بوده و دهات ناحیه کوهک به علت آن که اکثر آن ها در ارتفاعات و دامنه البرز قرار دارند دارای هوائی بسیار ملایم و نسبتاً مطبوع می باشد.

دهستان های کوهک- بخش کوهک به سه دهستان تقسیم می شود: 1- دهستان جلگاه 2- دهستان هکان 3- دهستان کوهک و مرکز این بخش همان شهر جهرم است.

 

1- دهستگاه جلگاه Jolgâh

حدود و مساحت- محدود است از شمال به ارتفاعات گرم Gorm و رودخانه شور و دهستان کردیان. از جنوب به کوه البرز و دهستان قیر وکارزین. از مشرق به دهستان کوهک و از مغرب به تنگ هکان. مساحت آن تقریباً 83/452 کیلومتر مربع است.

وضع عمومی- آبادی های این دهستان تماماً در قسمت شمال و مغرب جهرم واقع بوده و تقریباً به شهر نزدیکند. هوای آن نظیر شهر جهرم و آب مشروب و زراعی آن همگی از قنواتی است که از دامنه ی شمالی البرز کوه سرچشمه می گیرند. به علت نزدیکی قراء این دهستان به مرکز شهرستان، مرکز خاصی برای آن انتخاب نشده است. محصولات
عمده ی آن عبارتست از خرما، لیمو، غلات، میوه جات و مختصری پنبه و تریاک و تنباکو.

جمعیت آن در حدود 4134 نفر و از 16 آبادی بزرگ و کوچک تشکیل شده است طوایف عرب لبوحاجی و عرب باصری در حدود این دهستان قشلاق می کنند توابع آن عبارتند از:

نام

فاصله تا مرکز دهستان بر حسب کیلومتر

 

سمت از باب انار

1- باغ عوض

2- تقی آباد

3- جدید

4- جامغان

5- جویان

6- حسین آباد

7- حیدرآباد

8- دولت آباد

9- سیستان علیا و شیرحبیب

10- صادق آباد

11- قلعه نو

12- مانیان

13- محمدآباد

14- نظام آباد

15- هنا

16- یرگ

Bâqe-evaz

Taqi-âbâd

Jadid

Jâmqân

Juyân

Hosayn-âbâd

Haydar-âbâd

Dwlat-âbâd

Sistâne olya-Cirhabib

Sâdeq-âbâd

Qâla-nw

Mâniân

Mohammad-âbâd

Hanâ

yarg

15

7

7

5/5

11

5/7

7

10

24

7

13

32

5/12

9

9

35

شمال غربی

شمال غربی

شمال غربی

شمال

شمال غربی

شمال

شمال

شمال غربی

مغرب

شمال شرقی

جنوب شرقی

مغرب

شمال غربی

شمال

شمال غربی

مغرب

       
 

 

2- دهستان هکان Hakan

حدود و مساحت- محدود است از شمال به ارتفاعات گورم Gorm، از جنوب متکی به دامنه ی البرز، از مشرق به دهستان جلگاه و از مغرب رودخانه قره آغاج. مساحت آن قریب 34/39 کیلومتر مربع است.

آب و هوا- آب و هوای این منطقه بسیار گرم و ناسالم و مالاریائی است و
ضرب المثل «اگر مرگ می خواهی برو هکان» از همین جا سرچشمه گرفته است. آب زراعی آن شور و آب مشروب اهالی از چشمه ی شیرینی است که در آن حوالی تأمین
می شود.

جمعیت و توابع- جمعیت این دهستان قریب 1084 نفر و مرکز آن قریه کناردان است. دهستان هکان منحصراً شامل دو قریه بوده و قشلاق طایفه ی عرب لبوحاجی می باشد. آبادی های این دهستان عبارتند از:

نام

فاصله تا مرکز دهستان بر حسب کیلومتر

 

سمت از باب انار

1- کناردان

2- قلات

Konârdân

Galât

30 کیلومتر

28 کیلومتر

مغرب

مغرب

       
 

 

محصولات- مهم ترین و مشهورترین محصول این ناحیه تنباکو است که در سرتاسر ایران به نام تنباکوی هکان اشتهار داشته و محصول سالیانه آن در حدود 120 تن می باشد همچنین مقدرای برنج که از لحاظ طعم و مزه بسیار مرغوب بوده و تقریباً سالی 30 تن محصول آنست به علاوه مقداری مرکبات و غلات و خرما نیز به دست می آید.

باید دانست که دهستان هکان از لحاظ زمین زراعی بسیار فقیر بوده و زمین قابل کشت آن کلاً قریب هشتاد هکتار می باشد. از این رو اهالی مجبورند با کمک کوت زمین ها را مرغوب کرده و جبران این نقیصه را بنمایند. ولی اگر از لحاظ ارزش محصول بسنجیم، در کمتر نقطه ای از ایران می توان زمینی پردرآمدتر از زمین های این ناحیه یافت. زیرا محصول همین هشتاد هکتار قریب 120 تن تنباکوست که از طرف دولت به بهای تقریباً 5/4 میلیون ریال خریداری می شود و حال آن که در بازار آزاد چندین برابر این مبلغ ارزش دارد.

 

3- دهستان کوهک Kuhak

حدود و مساحت- دهستان محدود است از شمال به دهستان کردیان، و از جنوب به کوه البرز، و از مشرق به گردنه ی بزن و دهستان حاجی آباد و ایزدخواست (شهرستان داراب) و از مغرب به دهستان جلگاه. مساحت آن قریب 87/794 کیلومتر مربع است.

آب و هوا- زمین های این دهستان عموماً کوهستانی و هوای آن بالطبع در دامنه ها تا حدی گرم و در قسمت های مرتفع ملایم و مطبوع می باشد. آب آن عموماً از چشمه سارهائی است که اکثراً گوارا می باشد.

جمعیت و توابع- مردم این دهستان عموماً فقیر و تهی دست بوده و به شغل
ذغال سوزانی و تهیه ی هیزم و عده ای بسیار کمی به زراعت و گله داری اشتغال دارند. مرکز این دهستان همان شهر جهرم است و جمعیت آن قریب 1810 نفر می باشد. این دهستان از 11 آبادی به شرح زیر تشکیل شده است.

نام

فاصله تا مرکز دهستان بر حسب کیلومتر

 

سمت از باب انار

1- بختیاری

2- بهمنی

3- پازنویه

4- تنگ آب

5- چنارسوخته

6- چپاوی

7- خرم آباد

8- زغالی

9- سرو

10- گچ برو

11- موردک

Baxtiâri

Bahmani

Pâzanuye

Tang-âb

Cenâr-suxte

Capâvi

Xorram-âbâd

Zoqâli

Sarvu

Gacboru

Murdak

18

24

11

25

25

90

20

8

22

22

22

جنوب شرقی

جنوب شرقی

جنوب شرقی

مشرق

مشرق

جنوب شرقی

مشرق

جنوب

مشرق

مشرق

مشرق

       
 

 

 
 

قرآن آنلاين

آمار بازديدکنندگان

mod_vvisit_counterامروز313
mod_vvisit_counterاین ماه6362
mod_vvisit_counterکل بازدیدها655454